Gdyby na bezludną wyspę pozwolono mi zabrać tylko jeden produkt, bez wahania wybrałbym indyka Jamie Oliver
angielski kucharz, znany z telewizyjnych programów,
autor bestsellerowych książek kulinarnych
Lista zalet mięsa z indyka jest długa. Dla ułatwienia możemy je podzielić na 2 grupy:
walory kulinarne
walory zdrowotne
WALORY KULINARNE
Znawcy twierdzą, że mięso indyka ma aż 7 smaków. Każdy element z indyka ma nieco inne walory smakowe i przeznaczenie kulinarne. Warto docenić ich różnorodność i poeksperymentować z różnymi elementami. I tak specjaliści są zdania, że czerwonobrunatne uda przypominają w smaku dziczyznę, najdelikatniejsze białe mięso piersi - cielęcinę, a mięso z ciemnej szyi - wieprzowinę.
Mięso z indyka jest stosunkowo proste w przygotowaniu – nie wymaga długotrwałej obróbki termicznej ani zmiękczania mięsa przed przygotowaniem. Należy tylko uważać, aby nie doprowadzić do przesuszenia mięsa podczas zbyt długiego pieczenia, duszenia czy smażenia.
Ze względu na delikatność smaku doskonale komponuje się z różnego rodzaju dodatkami, które można dobrać według gustu – od słodkich, poprzez łagodne, ziołowe do pikantnych. Świetnie czuje się zarówno w klimatach kuchni europejskiej, jak i dalekowschodniej czy amerykańskiej. Warto poeksperymentować i na stałe wprowadzić do swojego menu ulubione potrawy z indyka
I tak PIERŚ jest najpopularniejszym elementem z indyka. Jest najdelikatniejsza i krucha, jest też lekkostrawna i najchudsza spośród wszystkich mięs.
Mięso z piersi nadaje się do wielu potraw – doskonale łączy się ze smakami delikatnymi, pikantnymi, jak i słodkimi. Można śmiało wykorzystywać je do pieczenia i smażenia. Ale uwaga: wymaga krótkiej obróbki termicznej w wysokiej temperaturze. Dlatego sznycle z piersi indyka smażymy szybko z obu stron na rozgrzanym tłuszczu, bądź gorącym ruszcie, a przed pieczeniem obsmażamy z każdej strony tak, aby szybko ścięta zewnętrzna powłoka chroniła soczysty środek pieczeni. Mięso z piersi indyka nie nadaje się do potraw, gdzie obróbka termiczna trwa dłużej - np. gotowania zup czy duszenia. Robi się wówczas suche i pozbawione smaku.
Mniej znanym elementem indyka jest UDZIEC. Mięso z udźca ma znacznie ciemniejszą barwę, bardziej wyrazisty smak i mniej kruchą konsystencję niż pierś. Doskonale nadaje się do pieczenia (uwaga: warto je przed pieczeniem zamarynować i wstawić na kilka godzin do lodówki, nabierze wówczas kruchości), jak również do duszenia, np. przyrządzone a’la strogonow.
SKRZYDŁA z indyka są idealne jako mięsna baza do zup. Nietłuste, nadają zupom delikatnie mięsny smak, nie przytłaczając innych, np warzywnych nut smakowych.
ZESTAW PRZYPRAW DO INDYKA
KLASYCZNY: sól, pieprz, drobno siekany czosnek. Nadaje mięsu smak delikatny, lekko słodkawy (pod warunkiem że czosnek nie będzie przypalony, bo wtedy staje się gorzki).
À LA DZICZYZNA: czosnek, pieprz grubo mielony, sól, listek laurowy (bardzo drobno pokruszony), jałowiec. Ten zestaw przypraw nadaje mięsu z piersi wykwintny smak, natomiast udka smakują jak dziczyzna.
NA WĘGIERSKĄ NUTĘ: sól, pieprz kajeński, czosnek, papryka ostra i słodka, mielony kminek. Tak przyprawione mięso ma smak lekko dymny, wytrawny, bardzo lubiany przez mężczyzn.
WYKWINTNIE: miód, sporo soli i pieprzu, sok z cytryny, siekany imbir, curry. Miód pod wpływem podgrzewania w wysokiej temperaturze traci słodycz i nadaje mięsu wyśmienity smak.
WALORY ZDROWOTNE
INDYK DLA CIAŁA
Mięso z indyka słynie ze swoich walorów zdrowotnych
Specyficzne zalety mięsa indyczego powodują, że jest bardzo cenione przez dietetyków.
Ponieważ mięso indycze ma znikome działanie alergizujące, polecają je do spożycia małym dzieciom, kobietom ciężarnym i karmiącym. Również rekonwalescenci, osoby starsze, osoby odchudzające się oraz każdy, komu zależy na zdrowym stylu życia może śmiało sięgać po mięso z indyka.
Ciemniejsze mięso z uda jest z kolei polecane anemikom, zawiera bowiem żelazo i wit. B12 wspomagając tworzenie czerwonych krwinek.
Najpopularniejsze jest mięso z piersi indyka - jasne, lekkostrawne, ubogie w tłuszcz i cholesterol, zawiera mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż pozostałe gatunki mięsa, stąd polecane przy wszelkiego rodzaju dietach niskoenergetycznych.
Zawiera ważne mikroelementy, jak fosfor, regulujący gospodarkę wodną; potas, odpowiedzialny za sprawność kośćca, uwalnianie energii i wchłanianie składników odżywczych; magnez, wspomagające dotlenienie komórek; żelazo oraz cynk, który wspiera system immunologiczny i reguluje zmysł smaku.
Mięso indycze zawiera również znaczne ilości witamin z grupy B: niacynę (wit. B3), ryboflawinę (wit. B2) i tiaminę (wit. B1), niezbędnych do wzrostu i prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz do utrzymania ogólnej sprawności organizmu.
Niedawno udowodniono, że niedobór witaminy B6 może skutecznie utrudnić odchudzanie, a selen uczestniczy w metabolizmie hormonów tarczycy odpowiedzialnych za tempo przemiany materii, prawidłowy rozwój układu nerwowego, a także utrzymanie ogólnej sprawności organizmu. Dlatego w większości diet odchudzających jedynym zalecanym mięsem jest pierś indyka.
Na kotleciki z białego mięsa przychylnym okiem patrzą również dermatolodzy. Cynk i witaminy z grupy B, których spora ilość znajduje się w mięsie i jest doskonale przyswajalna – mają duży wpływ na jędrność skóry i kondycję włosów. Nastolatki często cierpiące z powodu trądziku młodzieńczego powinny nawet 3 razy w tygodniu zjeść porcję indyczego mięsa. Zawarte w nim witaminy i mikroelementy z cynkiem na czele mogą być skutecznym lekiem na tę dolegliwość.
Warto też ws wspomnieć, o białku obecne w mięsie indyczym. Jest ono wysokiej jakości i posiada unikalny skład aminokwasów. Jest pełnowartościowe, łatwoprzyswajalne. przyczynia się do rozbudowy masy mięśniowej oraz odnowy komórek organizmu. Nie może go również zabraknąć przy zwiększonym wysiłku fizycznym, nie tylko profesjonalnym sportowcom, ale każdemu kto uprawia jakąś formę aktywności. Co więcej, obróbka termiczna (gotowanie, smażenie, pieczenie) mięsa indyczego nie powoduje obniżenia wartości odżywczej obecnego w nim białka.
Oprócz tego, że indyk jest stosunkowo niskokaloryczny, jest przy tym sycący, smaczny i łatwo dostępny. W dietetycznym rankingu bezapelacyjnie zwycięża z innymi rodzajami mięs, w tym także z popularnym kurczakiem.
INDYK DLA DUCHA
W mięsie z indyka znajduje się L - tryptofan, aminokwas działający korzystnie na nastrój. Zwiększa on wytwarzanie melatoniny oraz serotoniny -hormonów odpowiadających za utrzymanie dobrego stanu psychicznego. Likwiduje problemy ze snem oraz przyspiesza regenerację organizmu. L-tryptofan ma również właściwości uspokajające.
Pomocne okazują się także wspomniane już mikroelementy i witaminy z grupy B, w szczególności B12, kwas foliowy i niacyna, a także potas, cynk, magnez. Taki zestaw wpłynie pozytywnie na nasz zestresowany i spięty organizm, gdyż pomoże w rozładowaniu napięcia nerwowego i rozluźnieniu mięśni.
Tak więc smaczny obiad z kawałkiem indyczego mięsa, doda nam energii do dalszego działania, oraz poprawi humor.